Zatočte s nespavosťou
AKTUALITY - Firmy | 31.8.2021, 09.36, inzercia
Každý človek si raz za čas prejde nocou, ktorá v pravom slova zmysle ani nebola nocou, pretože ste sa nevyspali najlepšie. Niekedy sa stane, že máme pred sebou naozaj veľmi dôležitý deň a sme tak nabudení, že jednoducho nespíme kvalitne. Takýto scenár je, našťastie, úplne v poriadku a nemusíte sa báť, že by nejako zasahoval do vášho zdravia. Na pozore by ste sa však mali mať pri dlhodobých problémoch.

Ilustračné foto: Stock-Asso / Shutterstock.com
Nespavosť sa odborne označuje ako insomnia a vo svojej podstate neznamená výhradne len to, že nemôžete dlho večer zaspať.
Ide zároveň aj o problém s prerušovaným spánkom alebo príliš skorým budením sa, po ktorom už nemôžete ďalej zaspať.
Ak na insomniu trpíte už niekoľko týždňov a váš organizmus sa dostáva do dlhodobého spánkového deficitu, asi hľadáte všetky babské rady na nespavosť, aké len môžete nájsť.
Pravdou je, že v mnohých prípadoch si môžete pomôcť sami bez vyhľadávania odbornej pomoci.
Večerná rutina
Ľudské telo je dokonalý stroj, ktorý reaguje na vonkajšie podnety a striedanie dňa s nocou má naň veľký vplyv. Po zapadnutí slnka a s čoraz viac stúpajúcou tmou sa nám v tele zvyšuje tvorba spánkového hormónu melatonín.
Avšak, my doma večer rozsvietime, zapneme elektroniku, pozeráme do telefónov, tabletov, a tak tvorbu tohto hormónu potláčame.
Jeho znížená produkcia tak má negatívny vplyv na zaspávanie a celkovú kvalitu spánku.
Vymeňte obrazovku za knihu. Pred spaním nepracujte, neriešte nepríjemné záležitosti a nikdy nechoďte spať pohádaní s partnerom.
Takto bude vaša myseľ pokojná a ľahšie zaspí.
Bylinky pomáhajú
Pri problémoch s nespavosťou by ste sa mali po obedných hodinách vyhýbať konzumácii kofeínu. Ten je v tele dlhú dobu a spôsobuje nabudenosť.
Naopak, je dobré vyskúšať napríklad čaje z rôznych byliniek, ktoré majú ukľudňujúci efekt a so spánkom vám pomôžu.
Zoženiete ich na Zdravysvet.sk a následne ich môžete zaradiť do svojej večernej rutiny. Uvidíte, že po pár dňoch nastúpi želaný efekt.
Pravidelnosť
Na nespavosť môže mať vplyv aj to, že nemáte v spánkovom režime pravidelnosť. Snažte sa každý deň chodiť do postele a aj z nej vstávať v približne rovnakom čase, a to aj počas víkendov.
Organizmus si tak zvykne po určitom čase na tento rytmus.
Ak sa v noci často budíte a bojujete s následným zaspávaním, tak by ste sa mali vyhýbať používaniu telefónu alebo inému nočnému rozptyľovaniu.
Skúste ostať v pokoji a tme ležať, prípadne si do uší pustite meditačnú hudbu, ktorá je monotónna a môže vám pomôcť s opätovným zaspávaním.
V prípade, že spomenuté tipy nezaberajú a vy už dlhý čas bojujete s nespavosťou, ste podráždení, nervózni, máte zvýšený stres, potom je na čase vyhľadať odborníka a nechať si pomôcť od lekára.
Niekedy môžu byť na mieste aj tabletky na spanie, ktoré majú instantný účinok a vy sa konečne vyspíte. Vždy hľadajte príčinu a riešte ju.