Harry Potter: 20 rokov mágie v infografike, ktorá vtiahne do magického príbehu
AKTUALITY - Firmy | 5.7.2017, 07.00, inzercia
Už je to 20 rokov čo 26. júna 1997 svet spoznal najslávnejšieho mladého čarodejníka. Fanúšikovia kníh o Harry Potterovi po celom svete, starší či mladší, pôvodní aj úplne noví, sa chystajú toto výnimočné jubileum poriadne osláviť.

Online obchodný portál ShopAlike sa rozhodol osláviť to pomocou infografiky, ktorá vás znovu vtiahne do tohto magického príbehu.
Infografika pozostáva z piatich grafov, ktoré vznikli na základe analýzy textu všetkých siedmich kníh od J.K. Rowlingovej. Použité boli knihy v originálnom anglickom jazyku v e-book formáte pre Amazon Kindle.
ShopAlike následne v texte vyhľadával výskyt jednotlivých typov slov pomocou vyhľadávacej funkcie aplikácie Kindle Cloud Reader.
A čo objavili?
Kúzla: Ktoré kúzlo má navrch?
Prvý graf zobrazuje 20 zaklínadiel a to, koľkokrát sa vyskytli v texte kníh, či už pod svojím názvom (napríklad kliatba Cruciatus) alebo ako zaklínadlo (Crucio).
Ako je vidieť, zaklínadlo Patronus jasne vedie nad ostatnými a so 140 zmienkami sa v knihách objavuje najčastejšie.
Zaujímavé je, že na počet zmienení ho nasledujú Neodpustiteľné kliatby - Imperius (49) and Cruciatus (39). Tretia, najhoršia z neodpustiteľných kliatieb - Avada Kedavra, sa v texte objaví celkom 24 krát.
Z kúziel pre každedenné použitie sa napríklad privolávacie kúzlo Accio objavuje 34 krát, opravné kúzlo Reparo celkom 11 krát a rebríček uzatvára kúzlo na výrobu ohňa Incendio s iba 3 zmienkami.
Postavy: Časová os
Na tejto časovej ose sa dozviete, kedy sa jednotlivé postavy prvýkrát objavia v príbehu a aj to, koľkokrát sú spomenuté svojím menom, priezviskom či kombináciou oboch.
Pozorní čitatelia samozrejme vedia, že celý príbeh začína na Privátnej ceste č. 4 v Malých Neradostniciach, kde spoznávame Harryho, Albusa Dumbledora, profesorku McGonagallovú, či Hagrida a z jeho rozprávania aj Siriusa Blacka.
Dozvedáme sa tu tiež o existencii Lorda Voldemorta. Ďalšie obľúbené postavy ako Ginny, Ron, Hremiona, Draco či Neville sa pridávajú ďalej v prvej knihe na Nástupišti 93/4.
Napriek tomu, že prvá kniha je pochopiteľne na nové postavy najbohatšia, aj v ďalších dieloch príbehu sa objavujú nové populárne postavy ako Dobby, Cedric Diggory, Luna Lovegoodová či Rita Skeeterová.
Nikoho tiež neprekvapí, že trojicu najčastejšie zmieňovaných postáv tvorí centrálna trojica príbehu: Harry, ktorého meno sa objaví až 19018 krát, Ron (6495) a Hermiona (5457).
Zaujímavé je tiež sledovať, ako sa líšia jednotlivé pomenovania Lorda Voldemorta a kedy sa pod jednotlivými menami objavuje na scéne.
Ako Lord Voldemort sa objavuje už v prvej knihe a celkovo je pod týmto menom zmienený 1253 krát.
Pre zaujímavosť tu sa objavuje aj ako Veď-Viete-Kto (124) alebo ako Ten-Koho-Netreba-Menovať (celkom 58 zmienok). Ako Temného pána (172 zmienok) a Toma Riddla (245 zmienok) ho však spoznávame až v druhej knihe.
Čarovné zvery: A kde nájsť Vaše obľúbené?
V tomto grafe môžete nájsť 15 obľúbených magických zverov a dozviete sa, ktorá kniha je najbohatšia na zmienky o tom, ktorého máte najradšej.
Ak ste fanúšikom drakov či elfov, najviac zmienok o týchto magických bytostiach nájdete v štvrtej knihe.
Ak Vás najviac bavia pasáže o duchoch, odporúčame druhú knihu. Ak Vás však najviac fascinujú dementori, rozhodne si otvorte tretiu knihu.
Magické objekty: Sila je v počtoch!
Magické objekty tvoria jednu z kľúčových častí príbehu o Harry Potterovi. Kam by sa bol Harry v príbehu dostal bez Marauderovej mapy alebo Meču Richarda Chrabromila? Našiel by všetky Horcruxy a Dary smrti?
Tento graf Vám ukáže, koľkokrát sú jednotlivé magické objekty zmienené v texte kníh.
Do celkového počtu zmienení sa počítal buď výskyt presného názvu objektu (napríklad Zúrivá vŕba), alebo jeho všeobecné pomenovanie (klobúk, plášť, meč, atď.).
Všeobecné pomenovania boli manuálne skontrolované a započítali sa iba tie zmienky, ktoré sa týkali daných magických objektov. Výsledný graf Vám ukáže, koľkokrát v príbehu narazíte na Zlatú strelu, Zrkadlo z Erisedu či Triediaci klobúk.
Dobro vs. Zlo: Nerovný súboj
V poslednej časti infografiky vedie 30 náhodne vybratých slov s pozitívnym významom pre príbeh (modré) a 30 slov s negatívnym významom (červené) súboj dobra proti zlu.
To, koľkokrát sa jednotlivé slová vo svojich rôznych gramatických formách objavili v textoch kníh určilo ich veľkosť vo wordcloude aj to, ktorá strana mala v príbehu navrch.
Výsledok 59,2% pre temnú stranu a 40,8% pre slová pozitívne ukazuje, že naši obľúbení hrdinovia zvádzali nerovný súboj a atmosféra textu kníh bola viac temná ako pozitívna.
Dokazuje to však, že aj proti prevahe negatív sa dá zvíťaziť!